Де відродяться душі

Свято-Георгіївський храм знає багато жителів Хмельницького. "Це той, де вінчався Купрін", уточнюють вони. Дійсно, відомий російський письменник Олександр Купрін служив у Проскурові (так раніше називався Хмельницький), і разом з іншими офіцерами військового гарнізону, розквартированого в цьому невеликому містечку, відвідував Богослужіння в цьому православному храмі. Його й побудували як полкову церкву в 1898 році.
За 118 років Свято-Георгіївський храм майже не змінився - його червона цегляна кладка виявилася настільки міцною, що десятиліття не залишили на ній майже ніяких відмітин. Він ніколи не піддавався сильним руйнуванням. У тридцятих роках минулого століття богоборці тільки розвалили купол церкви і використовували її як склад, а пізніше влаштовували тут дискотеки. Але у вісімдесятих роках, за свідченням одного колишнього радянського військовослужбовця, цю церкву хотіли знищити. Обклали її вибухівкою і підірвали. І все ж приміщення вціліло, тільки вилетіли шибки і зруйнувалися будівлі біля храму.
У дев'яностих роках Свято-Георгіївську церкву за посиленою допомогою митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського Антонія відремонтували, відновили її купольну і дзвонову частини, і з 1999 року тут знову проходять Богослужіння. Останні дев'ять років їх проводить старший священик отець Олександр (Давидюк), хоча він і не є настоятелем цього храму.
Щоб залучити в святий храм більше прихожан, зробити його місцем духовного спілкування православних віруючих, отець Олександр вирішив побудувати на просторому подвір'ї церкви єпархіальний духовний центр. Крім храму, там знаходилися ще напівзруйновані старі казарми, реконструювати їх було неможливо, тому парафіяни розібрали ці руїни вручну і на їх фундаменті почали будувати нову будівлю для духовного центру. Воно буде великим, площею 1600 квадратних метрів, в три поверха і підвал четвертий.
Багатих меценатів, які внесли б великі гроші для будівництва цього приміщення, не було і поки немає, воно фінансується за рахунок пожертвувань звичайних прихожан. Знайшовся тільки один чоловік, який зміг заплатити за бетонні плити для перекриттів поверхів. Хоча для відновлення храму допомагав колишній міський голова Сергій Мельник, який подарував одну з дорогих дверей Царських врат.
Сьогодні вже зведений корпус майбутнього єпархіального духовного центру, перекрито дах з чотирма церковними банями-маківками, вбудовані двері і засклені вікна, підведені внутрішні комунікації і частково електропроводка, побудована котельня.
У приміщенні духовного центру розміститься невелика домова церква, соціальна їдальня для збіднілих городян, реабілітаційний центр для інвалідів - дорослих і дітей, три спортивні зали для дітей з малозабезпечених сімей, недільна школа, готель для паломників, баптистерій (кімната для хрещення з повним зануренням). Вже зараз, у ще недобудованому будинку, є гуманітарна кімната, де незаможні люди отримують допомогу харчовими продуктами та одягом.
На великому церковному дворі вже упорядкували ігровий дитячий майданчик. Тут, крім приміщення духовного центру, планують побудувати літній вівтар для місіонерських богослужінь, створити експозиції Біблійної історії в сюжетах Старого і Нового заповітів, спорудити макети найвідоміших в світі і в Україні православних храмів. Поруч розмістяться галерея Православ'я і джерело великомученика Георгія Побідоносця або Воскреслого Господа Іісуса Христа.
Плани чудові, дай Бог, щоб їм вдалося здійснитися. Віриться, що цьому посприяють фінансова допомога православних, їх активна участь у будівництві духовного центру, і вулканічна енергія священика храму отця Олександра, який вже давно здобув до себе повагу не тільки парафіян своєї церкви - його добре знають багато хмельничани.
Цей священнослужитель ще кілька років тому організував при Свято-Георгіївському храмі сестринство - православні жінки-волонтери допомагають у побуті хворим і старим одиноким людям.
Крім цього, отець Олександр проводить помітну просвітницьку роботу. З його участю на 33-му телеканалі щотижня з двома повторами виходить в ефір передача "З вірою в серці". В ній батюшка Олександр розповідає про церковні Богослужіння і свята, говорить про сенс сповіді і причастя, про те, як перемогти свої гріхи і стати щасливою духовною людиною, відповідає на запитання телеглядачів.
Добре знають цього священнослужителя і православні юнаки і дівчата міста, які збираються на зустрічі, що організовує молодіжний відділ Хмельницької єпархії УПЦ. Такі зустрічі відбуваються щосереди в музеї Православ'я, на вулиці Проскурівській, 60/1. За чашкою чаю молоді люди разом зі священиком розмовляють на духовні теми. А щочетверга в цьому музеї священик читає катехізаторські лекції.
Музей Православ'я розміщений в центрі міста, його відвідують багато людей, які хочуть дізнатися як стверджувалося християнство на Русі і на Поділлі, в п'ятнадцяти помісних Церквах, про те, як з'явилися різні християнські спільноти та вірування. Тут зібрана цінна колекція книг з історії православ'я, на стінах - фотографії та стенди.
Спільно з батьківським комітетом "Покров", котрий створено при Хмельницькій міській раді з благословення Православної Церкви, отець Олександр, який є духовним наставником "Покрова", проводить місіонерську роботу в школах і навчальних закладах обласного центру. Ця громадська організація демонструє для дітей та юнацтва фільми про шкоду куріння, алкоголізму, наркоманії, лихослів'я. І навіть ті молоді люди, які ніколи не цікавилися релігією, уважно дивляться фільм про Почаївську лавру.
У Хмельницькому живе кілька чемпіонів України та Європи з різних видів спорту.
Вони перед відповідальними змаганнями приходять на сповідь і Богослужіння до отця Олександра, бо знають, що він духовно опікує багато спортивних секцій міста. Саме ці люди будуть займатися спортивною і виховною роботою з дітьми та юнацтвом в спортзалах єпархіального духовного центру, що споруджується. Багато можна говорити і про благодійну діяльність священнослужителя Свято-Георгіївського храму та батьківського комітету "Покров", який очолює зовсім ще молода жінка Ксенія Шевчук. Майже на кожному Богослужінні отець Олександр збирає фінансову і матеріальну допомогу для важкохворих хмельничан. Допомагають і мирним жителям сходу України, які страждають від голоду. На прохання місцевих священиків збирали гроші, ліки, продукти (крупи, овочі, м'ясні консерви і продукти, рибні консерви, згущене молоко, печиво) для жителів Авдіївки, Старобільська, Красноармійська, Горлівки, села Широкине і смт Ясеноватої Донецької області. Туди було відправлено 8 посилок по 600-800 кілограмів кожна. Останні з них надійшли на схід перед Різдвом, коли закінчилися всі продукти і людям не було що їсти, і милосердя прихожан Свято-Георгіївського храму щодня рятувало від голоду сто-сто п'ятдесят чоловік.
Такої солідної допомоги цим стражденним людям ніхто більше не надавав, про що з вдячністю писав священик з Донецької області Олександр Сорокін.
А священик з Ясеноватої надіслав отцю Олександру Акафіст "Радість Православ'я", який склали за всіма канонами, у формі акровірша, прості люди, що перебували під бомбардуванням під час Богослужінь в церкві і її підвалах і здійснювали хресні ходи під артобстрілами. Коли цей Акафіст прочитали на Богослужінні в Свято-Георгіївському храмі, він справив на прихожан дуже велике враження: вони настільки сильно відчули весь жах того, що відбувається на Донбасі, немов самі побували під бомбардуванням.
Православні люди бачать братів у Христі у всіх своїх одновірцях і допомагають їм чим можуть. Коли в перші дні бойових дій на сході України офіцерів з Хмельницької прикордонної академії терміново відрядили на захист східних рубежів країни, вони не могли швидко зібрати необхідні продовольчі пайки і попросили допомогти в цьому отця Олександра. Він разом з парафіянами за добу зібрав стільки круп, соняшникової олії та інших продуктів, що військовим вистачило їх на цілий місяць.
Допомагають парафіяни Свято-Георгіївського храму і біженцям з Донецької та Луганської областей, і місцевим людям, які не мають даху над головою, а іноді навіть засобів до існування.
Ті, хто часто відвідують Свято-Георгіївський храм, розповідають, що при старанній молитві на Богослужіннях вони зцілюються від багатьох хвороб, вирішуються складні проблеми їх сімейного життя, холостяки створюють давно бажані сім'ї, безробітні знаходять роботу, а зубожілі отримують фінансову допомогу.
Плани у священика Олександра великі. Він хоче читати в молодіжному центрі для молодят лекції про важливість таїнства вінчання, видати для перинатальних центрів брошури про шкідливість абортів, розміщувати в цих лікувальних установах інформаційні стенди про наслідки цього тяжкого гріха дітовбивства.
Є ще більш сміливий проект - взяти в оренду землю і залучити до аграрних робіт на ній бомжів і невлаштованих громадян, що звільнилися з в'язниць.
А для важковиховуваних підлітків готують спортивно-туристичний проект - хлопців вчитимуть правильно орієнтуватися в лісі, виживати у важких умовах.
Для тих, хто не може оплатити дорогі послуги юристів, в духовному центрі будуть організовані консультації у всіх сферах діяльності.
Якщо Хмельницький єпархіальний духовний центр збудують і вдасться здійснити все задумане в ньому, то тут будуть відроджуватися багато душ, зігріті теплом милосердя. І дуже багато стражденних, які пізнали справжню християнську любов, стануть православними.
Звичайно, для цього проекту потрібні великі кошти і допомога професійних працівників. Тому старший священик Свято-Георгіївського храму отець Олександр Давидюк просить посприяти у будівництві духовного центру і співпрацювати з ним.
Така благородна допомога і діяльність не лише посприяє нашому суспільству в рішенні багатьох проблем - вона необхідна перш за все для нас самих, бо ніколи не збідніє рука, що дає, і милосердні люди самі будуть помилувані Богом.
Ми залишаємо реквізити Свято-Георгіївського храму:
29000, Україна, м.Хмельницький, вул.Івана Франка, 1/15. Телефони (0382) 65-60-55. Відділ у справах молоді, Ксенія - 096 820-25-18
Пожертви можна перераховувати на р / р 26006000251582 в ПАТ "Укрсоцбанк" м.Хмельницького, МФО 300023 ЄДРПОУ 21316612.

Серафима Соколова