Нова реальність хмельницької молодіжки

c_200_150_16777215_00_images_stories_publikacii_molodegka.jpgСільські священики нерідко скаржаться, що православні храми стали схожими на будинки для пристарілих - їх прихожани здебільшого люди похилого віку, молоді у церквах мало. Не скрізь діти охоче відвідують недільні школи при храмах, які служителі УПЦ організовують для найменших християн. І хоча Синод УПЦ та православні громадські організації друкують багато просвітницької літератури, виступають у ЗМІ, де цікаво й доступно розповідають про християнську віру та місіонерську діяльність православної церкви, цього замало, аби всі молоді люди почули й зрозуміли Слово Боже.
Тому й було створено в єпархіях відділи у справах молоді, аби сприяти її духовному розвитку, дати базові знання, необхідні кожному вірянину, який хоче не лише розуміти Богослужіння, але й жити за Заповідями Божими.
Немає сенсу працювати з молоддю так, як з бабусями та дідусями, які приходять до церкви тоді, коли розуміють, що їхнє земне життя добігає кінця. Юнакам та дівчатам повинно бути цікаво на заходах, які організовує церква. Найперше, їм слід довести, що християнство - це не щось застаріле, архаїчне, що зовсім не потрібно всім вести суворий, аскетичний спосіб життя, аби стати справжнім християнином. Щира віра в Бога - це віра не за формою, а за духом, за головною Заповіддю Божою: "Возлюби ближнього, як самого себе".
Але як навчитися робити це завжди?
Тут потрібне не лише знання Закону Божого, але й щоденні добрі справи, без яких "вера мертва есть".
Відділ у справах молоді Хмельницької єпархії за кілька років свого існування (його було створено в 2011 році) напрацював великий досвід роботи з молоддю, про який ми хочемо вам розповісти.
Очолює його Олександр Давидюк, старший священик Свято-Герогіївського храму, що в Хмельницькому. Його найперша помічниця - секретар відділу Ксенія Марценюк.
Щоб у місті знали, що православна молодь згуртовується, біля Свято-Георгіївського храму (який, до речі, відвідує багато юних християн) встановили великий біг-борд із запрошенням на молодіжні зустрічі, які відбувають вечорами щосереди в приміщенні Молодіжного православного центру, на вулиці Проскурівській, 60/1. Крім того, в місцевих ЗМІ часто розміщують оголошення із запрошеннями відвідати ці зібрання. Під час акції "Приєднуйтеся до нас" юнаки та дівчата з цього Молодіжного православного центру обійшли всі храми міста, даруючи вірянам календарики із запрошенням на молодіжні зустрічі в Музеї православ"я. А щочетверга в цьому ж музеї священик читає катехізаторські лекції.
Зустрічі за чашкою чаю за участю священика для бесід про духовне життя - то лише маленька частка діяльності молодіжного відділу єпархії. Головне ж - найрізноманітніші заходи, акції.
Ходять у дитячі будинки, граються з дітками, вчать їх робити сувеніри з паперу, дарують іграшки, солодощі, фрукти, морозиво.
Підопічним будинків для одиноких пристарілих та інвалідів демонструють фільми про благодійність православних священиків ("Форпост", наприклад), про наші святині ("Почаїв", "Притчі"). Показували ці фільми й у школах, відвідуючи їх з батьківським комітетом "Покров". Для студентів вищих навчальних закладів демонструють фільм "Спільна справа" про шкідливість алкоголю та "Таємниця любові" про закоханість і справжню любов. У міському кінотеатрі відділ у справах молоді єпархії організував перегляд фільму "Сказання про Хрещення Русі".
У дні церковних свят на вулиці біля Молодіжного центру дарують перехожим листівки, що розповідають коли і як почали відмічати це свято, пригощають їх чаєм, солодощами. На Стрітення Господнє ще й дарували квіти та надувні кульки.
До 8 березня розповсюджували листівки про те, що православні ігнорують цю згадку про майже примусову жіночу емансипацію, запроваджену феміністками.
8 липня, в День Петра й Февронії, відзначають День сім'ї. Традиційно цього дня організовують біля Свято-Георгіївського храму відпочинок - грають у волейбол, баскетбол, перетягують канат, змагаються зі стрільби. У п'ятдесятлітровому казані варять юшку з риби, діти весело їздять на канаті, знаходять солодощі, граючись у пошук скарба атамана.
Активісти Хмельницького православного молодіжного центру відвідують тюрми та СІЗО, зустрічаються з неповнолітніми, які скоїли правопорушення, розповідають їм про Хрестове вчення. Хворих лікарень вітають з церковними святами, розповідають про церковні таїнства, отець Олександр їх причащає.
Світлана Когун, активістка громадської організації "Покров", зробила ляльковий театр, з яким ходить у дитячі садочки - показує вистави "Шляхокерівниця", про Божу Матір, та "Маша і ведмідь". Деякі дітки саме з таких вистав уперше дізнаються про християнство.
До свята Покрова Пресвятої Богородиці кілька останніх років хмельницька православна молодь організовувала Хресну ходу по місту - обходили всі храми і скрізь для них служили заздравні молебни.
А влітку, напередодні Петрового посту, молодь з православного центру прогулювалася вулицями Хмельницького з великими сосисками, зробленими з тканини і надувних кульок, та з плакатом "Стоп ненажерливість! Почався Петрів піст".
Лікарі на зустрічах з православною молоддю розповідають про здоровий спосіб життя. Разом з медпрацівниками підготували брошури про шкідливість і гріховність абортів і роздавали ці книжечки перехожим під час акції "Стоп аборт".
Навколо таких молодіжних центрів гуртуються талановиті юнаки й дівчата, які співають, малюють, займаються фотомистецтвом, спортом. У 2013 році вони організували пасхальний флеш-моб у великому торговельному центрі "Оазис" - діти співали пасхальні пісноспіви, тропарі. На фотоконкурс і виставку "Україна православна" було представлено цікаві фото із святих місць та церковного життя. Кожної зими, напередодні Різдва, юні колядники ходять з вертепом по домівках хмельничан, вітаючи їх зі святом.
До 220-річчя Хмельницької єпархії Молодіжний центр підготував велику концертну програму, з якою виступали діти з недільних шкіл. До Святої Трійці та Дня захисту дітей підготували концерт в парку імені Чекмана, варили солдатську кашу для своїх глядачів, організовували естафету для дітей.
У Почаївській лаврі щороку відбувається молодіжний новорічний форум, на який приїздять православні юнаки й дівчата, священики і митці з усіх регіонів України, а також з Росії і Білорусії. Представники відділу у справах молоді Хмельницької єпархії також беруть участь у роботі цього форуму.
Цікаво проводить ця молодь своє дозвілля - багато спілкується з представниками подібних центрів з інших єпархій, їздять одне до одного в гості. 2014 рік хмельницька молодіжка (так називають себе юнаки й дівчата, які здружилися у відділі в справах молоді Хмельницької єпархії) зустріла на Різдвяному балу в Палаці творчості дітей і юнацтва. Тих, хто не вмів танцювати, хореографи за годину навчили головним па бальних танців.
Двічі на рік керівники усіх єпархіальних молодіжних центрів України їздять на конференції, де діляться досвідом своєї роботи.
Багато й інших заходів організовує молодіжний відділ Хмельницької єпархії. Така громадська діяльність згуртовує їх й здружує православну молодь. Серед однодумців створюються подружні пари, їх вінчають у храмах.
Можна ще багато розповідати про Хмельницьку молодіжку. Віра, фантазія та енергія юнаків і дівчат, яких вона об'єднує, допомагають їм творити таку реальність, де любов, добро і милосердя змінюють дійсність на краще.
Сподіваємося, що саме ця молодь сприятиме подальшому відродженню й зміцненню Православ'я в нашій країні. І тоді помолодшає церковна громада православних храмів.

Серафима Соколова