Слово Митрополита Антонія в Хмельницькій обласній філармонії 12.08.2018

c_200_150_16777215_00_images_stories_food_venzel_ma.jpgСлово
Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського АНТОНІЯ
на урочистому концерті,
присвяченому 1030 річчю Хрещення Русі
і 25-річчю перебування на Хмельницькій кафедрі.

Всечесні отці, браття і сестри!

 


Як нам відомо, у цьому році виповнюється 1030 років з часу, коли з волі Божої, трудами Святого Великого князя Київського Володимира, наші предки прийняли Святе Православ’я і стали народом Божим у Київській купелі хрещення. Цьогоріч ми також святкуємо 25-річний Ювілей мого перебування на давній кафедрі Подільських архієреїв.
Насамперед, хочу зазначити, що хоча з моменту прийняття нашою країною християнства і пройшло 1030 років, задачі Церкви з того часу не змінилися. Вона, як і раніш, покликана освячувати і преображати світ, приводячи його до єдності з Господом і Спасителем, привносячи у людську спільноту плоди животворчої дії Духа Святого: «любов, радість, мир, довготерпіння, благість, милосердя, віру, кротість…» (Гал. 5,22-23).
Крізь тисячотридцятилітню товщу років сьогодні знову у всій величі предстає перед нами образ Святого рівноапостольного Великого Князя Володимира в новому усвідомленні тієї справи, яка зробила нашу землю воістину Великою і Святою, бо християнство внесло у життя нашого народу новий благодатний дух, докорінно змінивши течію усіх суспільних процесів.
Світло Православ’я, осіявши Київську Русь, привело наш народ до істинної віри, яка дала людям точку опори, з’єднала з вічністю, відкрила шлях до Царства Небесного, яким прямують українці вже 1030 років.
Святий Великий Рівноапостольний князь Володимир заклав наріжний камінь у підмурок, на якому було зведено величний храм Православ’я, під глибоким впливом якого в усі наступні історичні періоди формувався духовний і моральний потенціал нашого народу, його державність та самобутня культура.
Сонм святих, який просіяв протягом нашої історії, без перебільшення, засвідчує ве¬ликі успіхи християнської проповіді серед нашого народу.
Назавжди зразком морального пере¬втілення під впливом християнської віри для народу став сам хреститель Русі – святий рівноапостольний Великий Князь Володимир, який після прийняття християнства, перетворюється на лагідного і милостивого. Своєю турботою і добрими справами Володимир Великий назавжди лишився в народній пам'яті як князь "Червоне Сонечко", а у церковних піснеспівах він іменується «наставником нашим», «виновником богопізнання», «коренем благочестя», «мужем рівноапостольним».
Сприяючи формуванню національної самосвідомості народу, християнська віра дозволила втілити у самобутній культурі і творчості наших людей Дари Духа Святого, приносячи на службу Богу свою історію, працю, мистецтво … Православ'я сформувало душу, совість, культуру, менталітет, спосіб життя українців.
Тисяча тридцять років Православ'я на нашій землі — це тисяча тридцять років дії Промислу Божого серед побожного народу з метою створити тверде підґрунтя нашого спасіння.

Дорогі браття і сестри!

Ювілей 1030 річчя Хрещення Київської Русі у цьому році співпав з 25-річчям мого перебування та архіпастирського служіння на Хмельницькій кафедрі. Говорячи про цю дату, хочу зауважити: усе пізнається у порівнянні! До 1989-го року, коли ще Хмельницька єпархія окормлялася Вінницькими Преосвященними, у роки на межі з атеїстичним зухвальством, коли храми були зруйновані, а владні мужі могли без докорів сумління, знущалися над священнослужителями і архієреями, на Хмельниччині нараховувалося всього-навсього 139 храмів, а з Божою допомогою, на сьогоднішній день у Хмельницькій області вже діє понад 1000 релігійних громад Української Православної Церкви.
Певна річ: новий час – нові виклики, нові можливості! На території, яку 223 роки тому займала Подільська єпархія, зі складу якої відокремилася і єпархія Хмельницька, сьогодні засновано п’ять Православних єпархій.
За останні 25 років, з Божої милості, мною було рукоположено у священничеський сан 219 чоловік, освячено 206 нових храмів, в Облдержадміністрації зареєстровано 292 нові релігійні громади. Окрім того, на парафіях відроджено соціальне, благодійне та місіонерське служіння, відкрито Недільні школи та бібліотеки духовної літератури, сотні юнаків, бажаючи присвятити життя служінню Богові і людям, поступили у духовні Семінарії, пастирі окормляють військові частини і виправні колонії, у вузах викладаються релігієзнавчі дисципліни, на телебаченні і радіо ведуться програми релігійного змісту, виходить церковна періодика.
Клір Хмельницької єпархії на сьогоднішній день складається з 206 священнослужителів, тут діє 297 храмів, два чоловічих і два жіночих монастиря, 41 Недільна школа і 78 бібліотек духовної літератури.
Користуючись нагодою, я дякую усім – і священнослужителям і ченцям, і мирянам, причетним до відродження Церкви у нашому Подільському регіоні, за труди во славу Божу! Сердечно вітаю усіх Вас зі святом і бажаю допомоги Божої у служінні Богові і людям!
Упевнений - і слухачі і виконавці відчують під час нашого благодійного концерту мир, любов та духовне єднання!
Закликаю на Вас Боже благословення! Нехай Всемилостивий Господь благословляє усі Ваші добрі справи та починання!

12 серпня 2018 рік
Хмельницька обласна філармонія